Suomen arvostetuimpiin lauluntekijöihin ja live-esiintyjiin lukeutuva Olavi Uusivirta julkaisee tänään uuden singlen. Viel yks purple rain on takuuvarmaa Uusivirtaa: festarihuutolauluun sopiva kertosäe, oivaltava lyriikka ja tunnistettava laulusoundi.
”Mulla on aina ollut soft spot vuosituhannen vaihteen one hit wondereille. Tää biisi on oodi ja kunnianosoitus niille, kuten myös kaikille aamuyön eksyneille vaeltelijoille”, kertoo artisti.
Kappaleen tuotannosta vastaa monien kotimaisten kärkinimien luottotuottaja Heviteemu. Tuore single on kolmas singlelohkaisu vuonna 2026 julkaistavalta albumilta, joka on Uusivirran järjestyksessään kymmenes albumi.
Olavi Uusivirta yhtyeineen nähtiin tänä vuonna mittavalla festarikiertueella, jonka lisäksi kesän aikana myös 11 vuotta sitten julkaistu kesähitti Ollaanko tämä kesä näin? ilmiöityi Tiktokissa nousten sen myötä Spotifyn kärkisijoille. Tänä syksynä artisti vieraili myös kotimaisen rapin ykkösnimiin lukeutuvan Turistin albumin kappaleella Mä nään sun läpi.
Yli 20 vuotta sitten ensimmäisen levynsä julkaissut multilahjakkuus tunnetaan muun muassa hiteistä On niin helppoo olla onnellinen, Nuori ja kaunis, Tanssit vaikka et osaa, Kultaa hiuksissa ja Kesäyön uni. Emma-palkitun tekijän viime vuosien julkaisuihin lukeutuu myös Behmin kanssa julkaistu yhteiskappale Viimeinen tanssi, joka on kerännyt suoratoistopalveluissa yli 24 miljoonaa kuuntelukertaa.
Olavi Uusivirta somessa:
Instagram / Facebook / TikTok
Lisätiedot ja haastattelut:
Meri Timgren
meri.timgren@umusic.com
+358 50 5455770
Lataa uusimmat pressikuvat tästä
Keikat:
Live Nation Finland
Matti Kaunisvesi
+358 40 351 8848
matti.kaunisvesi@livenation.fi
www.livenationagency.fi
